Governors

Mr Ngunze Mbuvi
Chairperson
Mrs Judy Kyanda
Member
Mr Michael Mugasa
Member
Mr Christopher Foot
Member
Mr Colin Jackson
Member
Mrs Zoe Nightingale
Member
Dr Linda Kangara
Member
Mrs Geraldine Wangia
Member
Mrs Julie Nyangaya
Member
Mr Geoffrey Ndugwa
Member
Mr Daniel Manduku
Member
Mrs Maz Brown
Member
Mr Kihara Maina
Member

School Executive

Mr John Baugh
Executive Director
Mr Andrew Boulle
Senior School Headmaster
Mr Fergus Llewelyn
Prep School Headmaster
Mrs Irene Sakuda
Financial Director
Mr Wayne Hackman
Chaplain

Whole School Management

Mrs Francisca Gichuru
Director of Admissions
Ms Janet Ndiho
HR Director
Mr Cliff Hunter
Facilities Manager
Mrs Judy Mucheru
Assistant Bursar

Senior School Senior Staff

Miss Susan Hobkinson
Head of Main School
Mr Jonathan Andwati
Head of College
Mr Jonathan Williams
Deputy Head (Academic)
Mr Mark Buckler
Deputy Head Pastoral, Head of Creative Arts
Miss Winfred Mbithe
Assistant Head (Co-curricular)
Mr Chris Otieno
Development Director
Mr Dylan Mathias
Houseparent, Leader of Timetabling & Data Analysis, Teacher of Mathematics
Mrs Priscilla Jean-Louis
Senior Teacher

Prep School Senior Staff

Mrs Claire Scott
Deputy Head (Pastoral)
Miss Jane Holloway
Deputy Head (Academic)
Mr Daniel Jones
Director of Co-Curricular
Mr Alenga Luvai
Assistant Head (Routines)
Mrs Karen Andrews
Assistant Head (Pastoral)
Mr David Spragg
Assistant Head (Academic)

Teachers

Prep School Teachers

Miss Tina AgundaSports Coach
Miss Mercy MashipeiKS1 Teacher
Miss D AnastasiEvents Co-ordinator, Riding Manager, Key Stage 2 Teacher
Mr Alaistar GroomTeacher of Maths and History
Miss Sydney MayHead of the Learning Success Centre, Head of Drama
Madame Murielle BaugnietHead of French
Mr Hanad RichterHead of Science
Mrs Winnie NjorogeTeaching Assistant
Mrs Shiona NightingaleLearning Support Teacher
Mr William MortimoreHead of Religious Studies
Ms Magda NdegwaEYFS Teacher
Ms Tigray HabtuKS1 Teacher
Mrs Nerida DraperTeacher/ Librarian
Mrs Tracy SpraggLearning Support Teacher
Mr Victor ImbuyeLAMDA Instructor
Mrs Florence GroomEYFS Teacher
Mrs Julia LuvaiDirector of Music, Teacher of Maths, Houseparent Senior Girls
Miss Ottilie MacphersonKS2 Teacher
Miss Sarah CurryHead of Design and Food Technology
Mr Bobby OchiengTennis Coach
Mrs Shirleen ImbuyeTeaching Assistant
Mrs Karen HackmanKey Stage 1 & 2 Coordinator, Year 5 Form Teacher
Mrs Grace MwendaYear 4 Teacher
Mrs Claire BoulleAssistant Teacher
Mrs Sarah LakiotakisHead of Computing
Miss Claire HironsHead of Art
Miss Alice McCarthyKey Stage 2 Teacher
Mr Ibrahim MapetlaSwimming Coach
Mr Jo MorganDirector of Sport
Mr Duncan LannonKS3 English Teacher
Miss Ashley LannonYear 6 Form Teacher

 

Senior School Teachers

Mr Atigala LuvaiDirector of Music
Mr Oliver RobinsonHouseparent, Teacher of Religious Studies
Mr Jamie ScammellsHead of Physics, Teacher of Chemistry
Mr Mwenda MuneneHead of Academic Computing & ICT, Exams Officer, Assistant Houseparent
Mr Nicholas RukenyaHead of Adventure and Outdoor Education
Mr Chris OtienoHead of Social Studies, Economics and Business Studies, Assistant Houseparent
Mrs Sarah AstonTeacher of English and Learning Success
Mr Patrick NjorogeTeacher of Business Studies, Economics
Mr Nicholas MartynHead of Science/Physics Teacher
Miss Juliette KilanyaHead of Modern Foreign Languages, Teacher of French
Miss Winfred MbitheHead of Sociology
Mrs Katherine Mubiru-LwangaTeacher of French, German
Mr David RussellPeri- Music Teacher
Miss Gillian McCulloughTeacher of English
Mr Dylan MathiasHouseparent, Head of Mathematic
Mrs Sheenagh MathiasHouseparent, Teacher of History, Head of PSHE
Mr Sam MalobaHouseparent, Teacher of French
Mr Edward NgaangaTeacher of Chemistry/Physics GCSE
Mr David LipscombHead of Chemistry, Teacher of Physics
Dr Clare RussellHead of Biology/Biology Teacher
Mr Victor ImbuyeLAMDA Instructor
Ms Christine SealeyHead of Psychology
Mr Thomas AndrewsDirector of Sports
Mrs Dorcas Gichuhi-KagoniaTeacher of Mathematics & Physics
Mrs Ruth BucklerTeacher of ICT and LSC
Miss Esther WamugundaTeacher of English
Mr Abdullahi AfubwaTeacher of Mathematis & Further Mathematics
Mr Jonathan AstonHead of Geography
Mr Bobby OchiengTennis Coach
Mrs Sally AndwatiTeacher of English, Head of Careers
Mrs Fiona WaceTeacher of Maths and Chemistry
Mr Paul IkaaTeacher of Mathematics
Miss Sarah CurryTeacher of Design Technology
Mr Caleb OjwangTeacher of PE
Mrs Carol Heath SmithHead of Learning Success
Ms. Rachel CoombeHead of Religious Studies, Teacher of History
Mr Mike OkidiaTeacher of ICT
Ms Tammy MoodleyHead of Drama and Theatre Studies
Mr Graham TwiggerTeacher of History, English & Sociology
Mr Timothy HuttonTeacher of Economics & Business Studies
Mrs Pamela GalgaloTeacher of Business Studies/Economics
Mrs Liz NyarikiHead of English, Psychology, Assistant Houseparent
Mr Paul OkukuMusic Tuition
Miss Julie MungaiAdministrative Officer for College, Teacher of PSHE
Mrs Hilda OnyangoHouseparent, Head of Humanities, History
Mrs Violet OjwangTeacher of Chemistry, Biology
 Miss Patricia KuriaTeacher of Spanish and Business Studies
Mr Peter KeayHead of Arts & Teacher of Arts

 

Administrative Staff

Mr John NgugiNetwork Administrator
Miss Cynthia KiptooPrep School Receptionist and Reprographics
Mr Martin ShikukuSports Center Manager
Mrs Esther CheressSecretary, Senior School
Mr Simon NgumbiSystem Developer
Miss Roberta MulliSenior School Headmasters’ Executive Assistant
Miss Carol MosianyPrep School Headmaster PA
Mrs Alice OkidiaHouseparent, Finance and Procurement Manager
Mr Dominic NgangaCashier
Miss Miriam KimamaPrep Shop Manager and Housing Administrator
Mrs Jacquie MalobaBursar’s PA & House Parent
Mr Brian Chiveli MulheimSecurity Officer
Mrs Mary WafulaAdmissions Registrar – Prep School
Mrs Mary MutisoCatering Manager
Mrs Mathandi ShikwatiAdmissions Registrar – Senior School
Mr Fidelis KivindyoScience Technician
Mr Kennedy MuminaScience Technician
Mr Eyan MathengeNetwork Administrator
Ms Judith NdiranguPA Development office
Miss Sussy OdingaLibrarian
Mrs Jacky SitwaiReprographics
Mr Jacob OkecheBuildings Manager
Mr Jonathan KatanaAccountant
Mr Isaac KimegeroAccounts Assistant

 

Medical & Pastoral

Dr Jonathan ThurlowSchool Doctor
Miss Veronica WairimuSchool Nurse
Mrs Josephine MareteSchool Nurse
Miss Lucy WaweruSchool Nurse
Mr James KariukiMedical Assistant
Miss Purity MwangiSchool Nurse
Mrs Fidelia LichotiSchool Nurse, Medical Centre Coordinator
Miss Winfred KusimbaPrep School Matron (Junior Girls)
Miss Truphena OpindoPrep School Matron (Senior Girls)
Mrs Susan MukunaPrep School Matron (Senior Girls)
Miss Gladys NdutaPrep School Matron
Mrs Veronica ThiongoPrep School Matron (Junior Boys), Senior Matron
Mrs Hellen MagawiPrep School Matron (Senior Boys)
Mrs Eunice OpichaSenior School Matron
Mrs Loice MurithiSenior School Matron
Mrs Rose MureiithiSenior School Matron
Mrs Bilha BarnettSenior School Matron
Miss Yvonne OpindoBoarding Co-ordinator, Prep School Matron (Senior Boys)
Miss Faith LarkinPrep School Gap Student
Mrs Sarah OtemoSenior School Matron
Miss Carol AmattaPrep School Matron (Junior Boys)
Mr Raymond SalaoniGraduate Assistant (Prep School)
Mrs Elaine LabosoGraduate Assistant – Senior School
Mr Jonathan MurungaSenior School Graduate Assistant
Miss Faith NjiruSenior School Graduate Assistant
Mr Tony LabosoSenior School Graduate Assistant
Miss Alice FosterGap Student
Miss Sarah HubbardGap Student

 

Chaplaincy

Rev Ben ShikwatiAssistant Chaplain
Miss Akech AimbaAssistant Chaplain